Kategóriában nem, de méretben eltérnek az igények
A megkérdezett vállalkozások azzal ugyan tisztában vannak, hogy a raktárak és az irodák esetében vannak különböző minőségi szintek, azonban az egyes kategóriák pontos ismérvei a többség számára nem ismertek, az ingatlanok keresésekor sem a kategóriák, hanem a cégspecifikus igények voltak meghatározók.
Az optimális raktárépület a bérlők túlnyomó többségénél a „B” besorolási kategóriába tartozik: a válaszadók 92 százaléka ezt preferálja. Jelenleg ugyan a válaszadók 10 százaléka „A” kategóriájú ingatlant bérel, azonban a jövőre vonatkozó tervek és a költséghatékonysági szempontok miatt alapján e téren is csökkenés várható.
A szükséges méret tekintetében széles skálán mozog a kkv-szektor szereplőinek igénye. A legkisebb, a kutatás során említett alapterület 10 m2, de akad olyan vállalkozás, amelynek 12 000 m2 a helyigénye, a legtöbb válaszadó az 50-300 négyzetméteres raktárakat veszi ki, az átlagos méret pedig 566 m2 a vizsgált szektorban.
Mi számít alapfelszereltségnek egy raktárnál?
A méretre vonatkozó elvárásokat a fizetési kondíciók, majd az épület állapota követi a fontossági listán. A raktárakkal kapcsolatban általában elvárás a mosdó, kézmosó és a higiénia megléte, valamint eszközök tekintetében a polcok, állványok, kézi emelők, raklapkocsik és targoncák szükségesek a leginkább. Az elérhető szolgáltatások terén a biztonság az elsődleges: a magas szintű tűzbiztonságot és balesetvédelmet a többség alapfeltételként jelölte meg. Az ezeken felüli szolgáltatásokat, mint a speciális, nehézgép-járművek számára kialakított parkoló, a biztonsági szolgálat, a karbantartás, takarítás és a portaszolgálat inkább csak pozitívumnak tartják a bérlők, mintsem alapelvárásnak.
Érdekesség, hogy az úgynevezett konténerraktárak iránti érdeklődés a megkérdezettek körében minimálisnak bizonyult, a válaszadók 75 százaléka elutasítóan nyilatkozott ezeknek a rövid időre, akár egy napra is bérbe vehető tárolóknak a lehetőségéről.
Szakmai prognózis a piaci változások terén
„Hisszük, hogy ügyfeleink sikere a mi hosszú távú sikerünk záloga, ezért a partnereinkkel való együttműködésben ezt tartjuk szem előtt, ez adhat számukra jó kiindulást pozitív üzleti eredményeikhez. A megbízhatóságra és ügyfélközpontúságra épülő céges filozófia mellett mindig fontos szerepet kap az innovatív gondolkodás és a piaci igények szem előtt tartása. A kutatás is alátámasztja a piaci ismereteink és tapasztalataink alapján felállított prognózisunkat, miszerint bár a pandémia miatt korábban soha nem látott szinten és ütemben vált bevett gyakorlattá a home office-ból történő munkavégzés, a kkv-szektor életében ez leginkább csak a magas, „A” kategóriájú ingatlanok esetében eredményezett számottevő visszaesést. A számunkra üzleti szempontból kiemelten fontos és a kutatás által vizsgált hazai kkv-k képviselői kifejezetten irodapártiak, a megfelelő lokációjú és bérleti díjú raktárak pedig továbbra is nélkülözhetetlenek lesznek üzleti tevékenységük sikeres folytatásához” – összegezte az eredményeket Zalatnai Zsolt vagyonkezelési igazgató.